k2FtbBdWr1

15 березня виповнився 81 рік з дня проголошення незалежності Карпатської України

_1584365276_515x270_3_0

У ці дні, з 14 по 18 березня, ми згадуємо про одну з героїчних сторінок історії нашої країни – Карпатську Україну.

15 березня виповнився 81 рік від проголошення незалежності Карпатської України. Адже саме 15 березня 1939 року, у Хусті в напружених умовах боротьби з нацистською Німеччиною та її союзниками, Сойм Карпатської України проголошує незалежність підкарпатської краю, обравши президентом Августина Волошина.

І в той час, як Чехія, на вимогу Німеччини, складає зброю, вояки Карпатської Січі стають на захист своїх земель, та самовіддано протистоянь Угорщині.

Щороку, в ці дні, ми вшановуємо на Верецькому перевалі пам’ять розстріляних січовиків Карпатської України, яких  взяли в полон у бою на Красному полі.

Недовгий період існування Карпатської України став однією з найяскравіших сторінок багатовікової боротьби карпатських українців за встановлення української державності.

Львівська ОДА закликає кожного мешканця вшанувати пам’ять вояків Карпатської Січі.

Довідково:

У міжвоєнний період українці були позбавлені власної державності. Роз’єднаність наших земель між чотирма державами робила Україну вразливою до зовнішньої агресії, а народ – до асиміляцій, поневолення, репресій.

24 жовтня угорський уряд за підтримки фашистської Італії висунув вимогу про міжнародний арбітраж для вирішення справи угорської меншини в Чехословаччині. 2 листопада відбувся перший Віденський арбітраж. За його рішенням Чехо-Словаччина змушена була передати Угорщині південні округи автономних Словаччини та Підкарпатської Русі. Закарпаття втратило понад 12% території із 97 населеними пунктами, зокрема найбільші міста: Ужгород, Мукачеве, Берегове, де мешкало понад 33 тисячі українців.

Уряд Підкарпатської Русі на той час очолював Августин Волошин. За час його урядування ухвалено важливі рішення: 25 листопада – про запровадження на території краю української мови, наприкінці грудня – про розпуск земського уряду в Хусті, офіційну назву «Карпатська Україна» поряд із «Підкарпатська Русь».

Для захисту Карпатської України 9 листопада 1938 року в Хусті засновано парамілітарну структуру «Організацію народної оборони Карпатська Січ». Очолив її Дмитро Климпуш. Соціальною базою для її розбудови стали осередки «Пласту», «Січі» та «Просвіти». У лютому 1939-го чисельність Карпатської Січі досягла 15 тис. осіб.

12 лютого 1939 року відбулися вибори до крайового Сойму. Переконливу підтримку – 92,4 % – отримала проурядова партія Українське національне об’єднання (УНО). Її центральний провід очолив Федір Ревай. Ті вибори стали найважливішим етапом у становленні автономії Карпатської України й закріпленні її державно-правового статусу в складі федеративної Чехо-Словацької республіки.

12 березня 1939-го Будапешт отримав «мовчазну згоду» на окупацію Карпатської України. Вранці 14 березня угорські війська за підтримки нерегулярних сил без оголошення війни розпочали наступ на Хуст.

Того ж дня, 14 березня, парламент у Братиславі проголосив незалежність Словаччини під протекторатом Райху. З огляду на це, ввечері Августин Волошин проголосив Карпатську Україну незалежною державою. Водночас було призначено склад нового уряду.

15 березня в Хусті по обіді відкрилося засідання Сойму Карпатської України, де таємним голосуванням обрали президента новоствореної української держави –  Августина Волошина – й офіційно проголосили незалежність краю. Ухвалили два конституційні закони, що визначали форму державного правління.

У цей час тривали бої, найбільш кровопролитні на Севлюсько-Хустському відтинку. Їх кульмінацією став бій на Красному полі поблизу Хуста 16 березня 1939-го. Героїчна й самовіддана оборона Севлюша, що за 25 кілометрів від Хуста, та його околиць дала змогу провести історичну сесію сойму Карпатської України, де було проголошено її незалежність. 16 березня о 16-й годині до Хуста увійшли угорські підрозділи. Головні сили січовиків відступили на схід, до румунського кордону. В цьому бою загинуло близько 230 січовиків.

17 березня 1939 року полонених колонами по 70-80 осіб привели на Верецький перевал. Наступного ранку, групами по 10-20 осіб, їх вели вздовж лінії кордону ліворуч і праворуч на півтора-два кілометри та розстрілювали в різних місцях.

Загальна кількість січовиків, розстріляних на Верецькому перевалі, могла становити від 500 до 600 осіб.

Такі дії поляків пояснюються тим, що більшість розстріляних на Верецькому перевалі галичан були членами і симпатиками ОУН, а отже –  потенційними противниками польської окупаційної влади.

Після окупації Карпатської України Августин Волошин із представниками свого уряду змушений був залишити Хуст і 16 березня 1939 перейшов кордон Румунії. Відвідавши Югославію, Австрію, Німеччину, він залишився у Празі (Чехія).

18 березня угорські війська повністю зайняли територію Карпатської України. На всіх перевалах вони дійшли до польського кордону.

За матеріалами Українського інституту національної пам’яті

Ключові слова:


Розповісти у соціальних мережахЩе більше новин:

Фельдшера із Львівщини Мирославу Савчак нагородили Орденом Святого Пантелеймона
Мешканців Львівщини навчатимуть написанню проектної заявки для залучення коштів МТД
12 липня – останній день подачі заявок на участь в аукціоні щодо оренди ставків
Cтан реалізації пілотного проекту «Рука допомоги» розглянули під час наради
Туристичний потенціал області в центрі дискусії Міжнародного економічного форуму
Вітання Президента з нагоди Дня української писемності та мови