k2FtbBdWr1

Білокрилка на капусті та заходи боротьби з нею

bilokrilka_i_zakhodi_borotbi_z_shkidnikom-1843-1

Капустяна  білокрилка –це мініатюрна комаха (менше як 2 мм) білого забарвлення,яка належить до ряду напівтвердокрилих. Тіло та обидві пари крил вкриті борошнистоподібним, білого кольору восковим секретом. Від цього й походить назва шкідника.

У своєму розвитку капустяна білокрилка проходить чотири стадії: яйце, личинка, німфа та імаго. На одній рослині можуть бути представники усіх стадій розвитку, що ускладнює ефективність боротьби з шкідником.

Самки білокрилки відкладають яйця з нижнього боку листків по 10-20 штук. Личинки харчуються соком рослин, виділяючи липку солодку масу, на якій розмножуються сажисті гриби. Листки скручуються, рослини в’януть і при сильному пошкодженні гинуть. Для розвитку одного покоління білокрилок потрібно 25 днів. Самка активна близько місяця і може відкласти за цей час до 130 штук яєць.  При температурі 21…23 градуси і відносній вологості повітря 60-70% цикл розвитку одного покоління завершується протягом 23-25 днів. За рік шкідник може дати до 12 поколінь. 

Максимального  піку  чисельності  білокрилка  досягає  у  другій половині  літа, коли  створюються  кращі  умови для  розмноження  шкідника. Найчастіше білокрилка вражає рослини на городі у відкритому грунті. Білокрилка завжди ховається на нижній стороні листя. Вдень шкідник літає мало, тільки якщо  комах  потривожити, вони  злетять, але незабаром  повернуться  на колишнє місце. Увечері  білокрилка  може  перелітати далеко в  пошуку  нового  місця  для  поселення. Вибравши  рослину, відразу  ховається  під  його  листя. При появі білокрилки на огірках ви відразу помітите дрібні жовті точки на листках, перевернувши лист, деякі метелики  відлетять, деякі залишаться. Якщо білокрилка завелася вже давно, то можна побачити і дрібні личинки. На помідорах білокрилка швидко розмножується, оселяючись на нижній стороні листя в середньому і верхньому ярусі. Листя томатів починають скручуватися і жовтіти передчасно.

У відкритому грунті білокрилка може прилетіти з іншої ділянки на ваші грядки. Щоб відлякати шкідників від рослин, використовують народні методи:  їх обприскують настоєм часнику або цибульного  лушпиння.  Щоб  виловити  дорослих  особин, можна  застосовувати  клейові  пастки.   Вони  являють  собою  шматочок  фанери, пофарбованої  в  жовтий колір. Поверхню  змащують  касторовою  олією,  медом  з  каніфоллю  або  вазеліном.  Шкідників  приваблює  яскравий  колір,  вони  сідають  на  приманки  і  просто  прилипають. Після того як на фанері збереться багато комах, її протирають і просочують знову.  Ефективні і клейові пастки, призначені для мух. Обприскування рослин хімічними засобами захисту  рослин треба починати при появі первинних вогнищ білокрилки, використовуючи інсектициди в певному чергуванні або в поєднанні (Актеллік 500 ЕС, КЕ, 0,3-1,5 л/га; Вертимек 018 ЕС, КЕ, 0,7-1,0 л/га;Аксірель,СЕ 0,25-0,50 л/га). Захисні обробки необхідно проводити в тиху безвітряну погоду в ранкові або вечірні години та під  час роботи  працюючі  повинні  користуватися  засобами  індивідуального  захисту ,  дотримуватись правил  особистої  гігієни та інструкції застосування препарату.

 

 

Головний спеціаліст –державний

фітосанітарний інспектор                                                                                   Л.В.Ціж


Розповісти у соціальних мережахЩе більше новин: