k2FtbBdWr1

Гігієна рук персоналу та профілактика інфекційних захворювань у медичних закладах

Без імені

Щорiчно мiльйони людей в усьому свiтi страждають вiд тих чи iнших iнфекцiйних захворювань, велику частину з яких складають внутрiшньолiкарнянi iнфекцiї. ВООЗ позицiонує гiгiєну рук як першочерговий захiд, спрямований на зниження рiвня iнфекцiй. Це перший крок для запобігання інфекцій, пов’язаних з медичним обслуговуванням.

Визначено 3 рівні обробки рук медичних працівників для знезараження:

1) миття рук із застосуванням звичайного твердого чи рідкого мила та проточної води для усунення бруду, пилу, різноманітних органічних речовин;

2) гігієнічна (антисептична) – обробка рук, тобто очищення шкіри рук із застосуванням протимікробного (бактерицидного) мила та води;

3) гігієнічна дезінфекція рук, яка проводиться із застосуванням засобу на спиртовій основі, що наноситься на суху шкіру рук без води.

Для обробки рук перед хірургічним втручанням застосовуються 2 методики: а) хірургічне миття, або хірургічна обробка рук, тобто очищення шкіри рук протимікробним милом та водою; б) хірургічна дезінфекція рук, тобто обробка шкіри рук із застосуванням засобу на спиртовій основі, який наноситься на суху шкіру рук без води.

Важливість дезінфекції рук працівників закладів охорони здоров’я навіть не підлягає обговоренню: від цього залежить не тільки здоров’я пацієнтів, а й самого медичного персоналу. Необхідно лише вибрати оптимальний спосіб оброблення рук, який був би достатньо ефективним та одночасно не шкодив шкірі. Внутрішньолікарняні (нозокоміальні, госпітальні) інфекції — одна з найгостріших проблем охорони здоров’я будь-якої країни світу. Це будь-яке клінічно виражене інфекційне захворювання мікробного походження, яке уражає хворого в результаті його госпіталізації або відвідування закладу охорони здоров’я, чи інфекційна хвороба медпрацівника внаслідок його роботи в такому закладі, незалежно від появи симптомів захворювання під час чи після перебування в лікарні. Ці інфекції існують у всьому світі у кожному закладі охорони здоров’я. За даними ВООЗ на них хворіють 10% госпіталізованих у розвинутих країнах та від 25% — у країнах, що розвиваються. У 85% випадків госпітальні гнійно-септичні інфекції викликаються збудниками, стійкими до антимікробних препаратів. Нашаровуючись на основне захворювання, внутрішньолікарняні інфекції негативно впливають на стан хворого. Вони призводять до збільшення строку перебування в стаціонарі, до хронізації процесу. Одним з ключових чинників передачі збудників внутрішньолікарняних інфекцій є руки. Через руки медичний працівник може не тільки перенести інфекцію до пацієнта, а й заразити себе. Лише при одному рукостисканні передається близько 35 мільйонів мікроорганізмів. Навіть зроблені з найкращих матеріалів рукавички неефективні, адже мають мікропори, через які мікроорганізми з брудних рук проникають на поверхню рукавички. Отже, необхідним є суворе дотримання санітарно-гігієнічних вимог щодо гігієни рук та пов’язаного з цим облаштування закладів охорони здоров’я.

До приміщень, де проводиться оброблення рук, висуваються особливі вимоги. Так, умивальник розташовують у легкодоступному місці, обладнують краном з холодною і гарячою водою та змішувачем, який бажано приводити в дію без доторкання руками, а струмінь води має бути спрямованим прямо у сифон зливу для запобігання розбризкуванню води. Біля умивальника доцільно встановити три дозатори. Перший має бути заповнений засобом для антимікробного оброблення рук, другий — рідким милом. У третьому дозаторі зберігається засіб для догляду за шкірою рук. Рекомендуються дозатори із важелем, зручним для приведення в дію ліктем, такі, де неможливо доторкнутися руками зливного отвору. Не слід доливати засіб у дозатори антисептиків, які не повністю порожні. Всі ємкості необхідно заповнювати в асептичних умовах, щоб запобігти їх інфікуванню. Дозатори мийних засобів та засобів догляду за шкірою перед кожним новим заповненням необхідно ретельно вимивати та дезінфікувати. Кожне місце для миття рук обладнується дозаторами одноразових рушників, серветок та ємкістю для використаних засобів (педальні відра). На стінах доцільно розмістити наочні матеріали: схеми, плакати тощо.

Щоб запобігти поширенню інфекцій, персонал закладу охорони здоров’я мусить слідкувати за чистотою своїх рук. Рекомендується, щоб нігті були коротко підстрижені у рівень з кінчиками пальців, без покриття лаком та тріщин на поверхні, без накладних нігтів. Перед обробленням рук знімаються браслети, годинники, обручки.

Гігієнічна дезінфікуюча обробка рук із застосуванням засобу на спиртовій основі є найкращим видом обробки після виконання роботи, пов’язаної з доглядом за пацієнтами, яка може призвести до контамінації шкіри рук медичного працівника (наприклад після контакту з неушкодженою шкірою пацієнта, рідинами організму або екскрементами, слизовими оболонками, ушкодженою шкірою та перев’язувальним матеріалом (якщо на руках відсутнє видиме забруднення), після обробки інфікованої ділянки тіла, перед початком обробки неушкоджених ділянок, після контактів із поверхнями, з якими контактують пацієнти, а також після зняття рукавичок).

БУДЬТЕ СВІДОМИМИ І БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ!!!


Розповісти у соціальних мережахЩе більше новин: