k2FtbBdWr1

Кам’янеччина віддала шану  жертвам у селі Павлокома

IMG-2b439fac48d10ffdf983552243cd72f7-V - Копіювати

3 березня українці з України та Польщі вшанували у селі Павлокома на Ряшівщині пам’ять 366 українців, яких убили 3 березня 1945 польські підрозділи Армії крайової та Народної самооборони. Учасники вшанування поклали квіти і запалили лампадки на місці, де спочивають загиблі українці. Участь у скорботних заходах взяли понад тисячу осіб, серед яких була делегація з Кам’янеччини. Очолили делегацію завідувач сектору з питань цивільного захисту райдержадміністрації Олег Хаба та начальник відділу надання адміністративних послуг райдержадміністрації Ольга Годзь.

Розпочали вшанування загиблих із виконання Державного Гімну України. Панахиду відслужив Владика Євген Попович, Архиєпископ і Митрополит Перемишльсько-Варшавський.

У межах заходів до меморіалу 366-ти жертвам села Павлокома поклали квіти та запалили лампадки, а також провели чин панахиди за загиблими. Опісля, відбулося скорботне віче.

Довідково:

2-3 березня 1945 року відділ польської Армії крайової під керівництвом поручника Юзефа Бісса (псевдо-„Вацлав“) разом з групами навколишніх польських сіл напали на село Павловому. Підрозділи польської Армії крайової розстріляли 366 українців разом із парохом о. Володимиром Лемцьом. Не вбивали хлопчиків до 5 років і дівчат до 7 років. Врятувались лише 36 українців.

Людей зганяли до місцевої церкви (від неї тепер залишилася лише дзвіниця), яка послужила збірним пунктом призначених на знищення. Із церкви чоловіків, жінок і дітей виводили до трьох викопаних ям і там розстрілювали. Загинув і місцевий парох о. Володимир Лемцьо, а храм знищили. Три великі ями, наповнені тілами вбитих, стали їхніми спільними могилами. Місцеві римо-католики 1965 р. зруйнували павлокомську церкву до останньої цеглини.

За злочин у с. Павлокомі польського поручника Юзефа Бісса, якого вважають одним з організаторів нападу, комуністична польська влада засудила до 3 років ув’язнення.

Починаючи з 1995 року, щорічно у травні на павлокомському цвинтарі відбуваються релігійні панахиди і громадянські віча за участю українців Перемищини, делегацій товариства «Надсяння» зі Львова, колишніх павлокомців, їхніх дітей та онуків.

Проблема щодо спорудження пам’ятника на місці поховання 366 українців, трагічно загиблих 3 березня 1945 року в селі Павлокома чекала свого вирішення досить довгий час. Польська сторона, в особі Ради охорони пам’яті боротьби та мучеництва Республіка Польща та місцевої влади Підкарпатського воєводства всіляко затягувала вирішення даного питання.

13 травня 2006 року у присутності президентів України Віктора Ющенка і Польщі Леха Качинського відбулося урочисте відкриття на греко-католицькому цвинтарі в центрі Павлокоми меморіалу 366 українцям, колишнім мешканцям цього українського села.


Розповісти у соціальних мережахЩе більше новин:

Василь Радчук провів нараду із керівниками управлінь, відділів та секторів райдержадміністрації
Організатори охорони здоров’я Львівщини підвищили кваліфікацію з надання екстреної медичної допомоги
Сформувати спроможні громади
В'ячеслав Кириленко: Форум видавців у Львові – найбільша книжкова подія в Україні
Надання житлових субсидій
Голова РДА Володимир Кирилич взяв участь в щотижневому спілкуванні керівництва ОДА з керівниками міс...