k2FtbBdWr1

Небезпека інфікування інфекціями, які передаються парентеральним шляхом, у закладах охорони здоров’я, об’єктах побутового обслуговування населення

орг68прои

Гемоконтактний механізм передачі інфекції (парентеральний ) — медичний термін, який використовують в епідеміології, вченні про інфекційні хвороби; один з видів механізму передачі інфекції, коли передача патогену відбувається від джерела інфекції з його кров’ю до кровотоку сприйнятливої людини через ушкодження шкіри та слизових оболонок, які відбуваються частіше внаслідок медичних, рідше немедичних маніпуляцій і дій.

Фактори передачі

Медичні (в закладах охорони здоров’я):

-забір крові;

-використання апарату для штучного кровообігу;

-різні ін’єкції;

-венесекція;

-різноманітні трансфузії;

-біопсія;

-різноманітні пункції;

-трансплантація;

-штучна вентиляція легень;

-інтубація;

-оперативні втручання;

-катетеризація;

-вагінальне обстеження;

-різноманітні обстеження (напівінвазивні та інвазивні).

Число інвазивних процедур зростає у зв’язку з технізацією медицини, збільшенням числа складних діагностичних і лікувальних процедур і труднощами знезараження деяких видів апаратури. Гемоконтактне зараження можливо як при простих маніпуляціях (взяття крові, ін’єкції тощо), так при складних (венесекция, катетеризація судин, біопсія, трансплантація тканин, органів, кісткового мозку тощо). Суттєва небезпека гемоконтактного зараження існує при трансфузіях крові та її компонентів, оскільки в сучасних умовах кров перевіряють лише на обмежене число збудників (ВІЛ-інфекція, гепатити В, С, Д, сифіліс). Існує багато патогенів, які здатні бути передані цим механізмом, що в умовах рутинної медичної практики не перевіряють. Карантинізація крові, яка різко знижує можливість інфікування ВІЛ-інфекцією та гепатитами В і С, практикується недостатньо. Порушення правил роботи може призводити до виникнення хвороб у персоналу і пацієнтів при стоматологічних маніпуляціях (лікування пародонтозу, екстракція зубів тощо), внутрішньовенній лазерній терапії, акупунктурі, штучному заплідненні, примірці мостів при протезуванні зубів, протезуванні суглобів. Ендоскопічні методи обстеження і лікування, незважаючи на їхню високу інформативність, ефективність і малу травматичну здатність, можуть призводити до зараження навіть при відсутності видимої травматизації слизових оболонок через наявність на їхній поверхні домішок крові за умови порушення стерилізації. Недостатньо вимиті й належним чином не оброблені руки, не захищені чистими рукавичками, сприяють гемоконтактній передачі певних збудників при огляді пацієнтів, проведенні оперативного втручання, пальпації оперованих ділянок тіла, проведенні інвазивних діагностичних та лікувальних процедур, так само як і передачі патогенів гнійно-септичних захворювань.

Неодноразово, аналізуючи шляхи і фактори передачі парентеральних інфекцій ( найчастіше гепатитів ) все ж, зараження може відбутися – під час виконання «немедичних маніпуляцій» :

– введення наркотиків;

-при проведенні пірсингу, татуажу, голкорефлексотерапії

-в косметичних салонах (манікюр, педикюр, проколювання вух та ін.);

-при спільному використанні бритв, манікюрних наборів і навіть зубних щіток (коли щітка забруднена інфікованою кров’ю, що може стати причиною інфікування).

Хвороби, які передаються парентеральним шляхом:

1.Гепатит В

2.Гепатит С

3.Гепатит D

4.ВІЛ-інфекція

5.Хвороба, яку спричинює вірус Ебола

6.Хвороба, яку спричинює вірус Марбург

7.Гарячка Ласса

8.Герпесвірусні інфекції

9.Хвороба Кройцфельда-Якоба

Збудники вірусних гепатитів з парентеральним механізмом передачі відносяться до різних сімейств і родів, різні за будовою. Та наслідки їх життєдіяльності однаково – руйнівні для організму людини.

Сприйнятливість населення до ВГВ висока, а інфікуюча доза – низька. Зараження можливе навіть при попаданні до людини краплини крові, яку неозброєним оком побачити неможливо. Це доза в 0,0005 мл. ЇЇ не видно ні на кінчику голки шприца, ні на манікюрних ножицях, ні на медичних рукавичках. Така манюсінька краплинка може містити в собі загрозу для здоров’я і навіть – життя.

Тривалість проникнення, адаптації і розмноження вірусу, тобто інкубаційний період ВГВ, складає від 50 до 180 днів, в середньому – 90 днів.

З кожним роком захворюваність гепатитом С в різних країнах світу зростає. Експерти вважають, що цей ріст пов’язаний з ростом наркоманії: 38-40% молодих людей, які захворіли гепатитом С, інфікуються при внутрішньовенному введенні наркотичних засобів.

Парентеральний шлях (через кров та інші біологічні рідини) поширення ВІЛ-інфекції серед споживачів ін’єкційних наркотиків є одним з провідних в Україні. Високий ризик інфікування в цій групі пов’язаний з використанням спільних голок і шприців, забруднених кров’ю інфікованих порцій наркотичних речовин. Ризик інфікування особливо високий у осіб, які тривалий час споживають ін’єкційні наркотики та проживають у регіонах з широким розповсюдженням ВІЛ-інфекції.

Виявлення інфікованих осіб здійснюють медичні працівники медичних установ не залежно від форми власності закладу під час:

– звернення за медичною допомогою;

– лабораторного обстеження визначених груп осіб, до яких належать :вагітні; донори крові та її компонентів, органів і тканин людини, сперми, інших біологічних матеріалів; допризивники; контактні із інфікованими вірусами парентеральних гепатитів; працівники медичних закладів (амбулаторно-поліклінічних, лікарняних, санаторіїв та інших), що виконують медичні втручання з порушенням цілісності шкіряних покривів, слизових, роботи з біологічними матеріалами, виробами медичного призначення чи медичною технікою, забрудненими біологічними матеріалами; новонароджені від жінок, інфікованих вірусом гепатиту С; новонароджені від жінок, інфікованих вірусом гепатиту В; пацієнти центрів і відділень гемодіалізу; реціпієнти крові і її компонентів, інших біологічних матеріалів чи органів, тканин людини; пацієнти, які мають хронічні захворювання (онкологічні, психоневрологічні, туберкульоз, інші); пацієнти із підозрою на захворювання печінки, жовчовивідних шляхів (гепатит, цироз, гепатокарценома інші); пацієнти з інфекціями, що передаються статевим шляхом; пацієнти наркологічних диспансерів, кабінетів, особи, що вживають наркотичні засоби (за виключенням тих, які вживають наркотики за медичними показниками); пацієнти, які поступають на планові оперативні втручання в медичні заклади; діти та дорослі із інтернатів.

Через недотримання правил гігієни, неякісної обробки медичних інструментів як в закладах охорони здоров’я, так і на об’єктах побутового обслуговування населення, ми стаємо незахищеними і зростає ризик зараження вищевказаними інфекціями.

Бережіть себе і пам’ятайте своєчасне виявлення захворювання покращує ваші шанси на виздоровлення.


Розповісти у соціальних мережахЩе більше новин: