k2FtbBdWr1

Прийняття інвалідів на роботу

Відповідно до ст. 26 КЗпП під час прийняття інваліда на роботу забороняється встановлювати строк випробування. Робота інваліда в нічний час і понаднормово допускається тільки за його згодою та за умови, що це не суперечить медичним показанням (статті 55, 63 КЗпП).
Звертаємо увагу, що відповідно до ст. 172 КЗпП для таких працівників на їх прохання може бути встановлено неповний робочий день або неповний робочий тиждень і створено пільгові умови праці. Більше того, якщо індивідуальною програмою реабілітації інваліда це передбачено, роботодавець просто зобов’язаний створити такі умови. Нагадаємо, що сутність неповного робочого часу полягає в тому, що працівник працює менше нормальної тривалості робочого часу і при цьому оплата його праці здійснюється пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Причому таке зменшення може встановлюватися шляхом: зменшення тривалості щоденної роботи, зменшення кількості днів роботи протягом тижня або одночасного зменшення кількості днів і тривалості щоденної роботи. Усе залежатиме від домовленості між роботодавцем і працівником-інвалідом. Так, це можуть бути і 2 години на день, і 2 години на тиждень. Однак при цьому має бути дотримано мінімальних державних гарантій щодо оплатипраці. Погодьтеся, що для роботодавця цей варіант є досить вигідним і зможе компенсувати всі незручності та витрати, пов’язані в нього з обов’язком прийняття на роботу інваліда. Так, якщо працівник-інвалід працюватиме на підприємстві, то роботодавцем буде виконано всі вимоги щодо обов’язкового працевлаштування інвалідів  Крім того, для інвалідів 1ї – 2ї групи законодавством установлено скорочений робочий час тривалістю 6 годин на день.
Що стосується щорічної відпустки, то працівники-інваліди мають право на відпустку (як основну, так і додаткову) більшої тривалості, ніж інші працівники. Так, відповідно до ч. 7  ст. 6 Закону України «Про відпустки» інвалідам I і II груп надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів, а інвалідам III групи – 26 календарних днів.
Особливість надання щорічної відпустки в перший рік роботи працівника-інваліда полягає в тому, що такий працівник може отримати відпустку в будь-який зручний для нього час. Це означає, що право на відпустку працівник-інвалід має вже до закінчення шестимісячного строку (ст. 10 Закону України «Про відпустки»). Оскільки тривалість відпустки встановлено з розрахунку на рік, то працівник-інвалід може за своїм бажанням розбити і використати її частинами протягом року. Крім того, як і всі інші працівники, працівники-інваліди можуть претендувати на неоплачувану відпустку за згодою сторін тривалістю не більше 15 днів (ст. 26 Закону України «Про відпустки»). Незважаючи на те, що підприємства, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів, не сплачують адміністративно-господарські санкції згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», вони не звільняються від виконання вимог ст. 19 цього ж Закону, тобто повинні виконувати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. У разі його невиконання на посадову особу, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, накладається адміністративний штраф згідно з ч. 2 ст. 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Крім цього, такі бюджетні установи, як і інші роботодавці, зобов’язані не пізніше 1 березня після звітного періоду подавати Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою № 10-ПІ до відповідних регіональних відділень Фонду, в яких вони зареєстровані. У разі його неподання на посадову особу, яка зобов’язана подавати Звіт, накладається згаданий вище штраф (лист Фонду соцзахисту інвалідів від 16.05.2008 р. № 1/6-155/06).


Розповісти у соціальних мережахЩе більше новин:

ДОВІДКА про роботу управління соціального захисту населення на 01 серпня 2014 року.
ДОВІДКА про роботу управління соціального захисту населення на 01 листопада 2014 року.
Відділом «У справах захисту громадян, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС та з питань обслугову...
Управління соціального захисту населення Кам’янка-Бузької районної державної адміністрації оголошує...
Нові гарантії оплати праці
Всеукраїнський фестиваль-показ етнічного одягу та аксесуарів – етнофешншоу «Аристократична Україна»