k2FtbBdWr1

Західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis perg.)

гол

Західний квітковий трипс  – найнебезпечніший шкідник овочевих, декоративних і квіткових культур закритого ґрунту. Його присутність призводить до економічних втрат при комерційному вирощуванні рослин. Високий рівень шкодочинності Західного квіткового трипса  обумовлений його багатоїдністю, здатністю переносити на рослини вірусні хвороби, а також складністю боротьби з ним. Західний квітковий трипс  широкий поліфаг, повідомляється, що він харчується на 244 видах рослин із 62 сімейств. В США шкідник живе в основному у відкритому ґрунті, пошкоджуючи квіти таких культур як абрикоси, персики, нектарини, сливи, гарбузових, троянд, томатів та інших. Також в США Західний квітковий трипс  пошкоджує моркву, бавовну, квасолю, цибулю, грейпфрут, виноград. В Європі, як правило, зустрічається тільки на тепличних культурах. Діапазон культур, які пошкоджуються досить великий, але найчастіше ушкоджуються хризантеми, гербери, троянди. Деякі культури, включаючи зрізані квіти, полуниця, перець, огірки, при ураженні трипсами практично повністю втрачають ринкову цінність. На інших культурах, ушкодження більше проявляється завдяки зараженню тосповірусами, у тому числі вірусу плямистого в’янення томатів та вірусу смугастості тютюну. Хімічна боротьба з ним ускладнена з причин прихованого способу життя – оселяється він в квіткових бруньках, пуп’янках, квітах, пазухах листків.

Географічне поширення

Родиною Західного квіткового трипса  є Північна Америка (Канада, США, Мексика), в інші країни він почав поширюватись приблизно з 1980 року. Зараз Західний квітковий трипс  реєструється на всіх континентах. ЄОКЗР: Австрія, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Кіпр, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Греція, Угорщина, Ірландія, Ізраїль, Італія, Мальта, Норвегія, Нідерланди, Польща, Португалія, Чехія, Румунія, Великобританія, Росія, Словенія, Швеція, Швейцарія, Туреччина; Азія: Японія; Африка: ПАР, Кенія, Реюньон, Зімбабве; Північна Америка: Канада, США, Мексика; Центральна Америка: Коста-Ріка, Гватемала, Мартініка; Південна Америка:Аргентина, Колумбія; Океанія: Австралія, Нова Зеландія.

В Україні Західний квітковий трипс  обмежено присутній в тепличних господарствах Дніпропетровської, Донецької, Закарпатської, Івано-Франківської, Тернопільської, Херсонської областях. Вперше Західний квітковий трипс  був виявлений у 1999 році в оранжереї м. Маріуполя, Донецької області на розсаді квітів на площі 0,5 га. Протягом 2000-2006 років підприємством постійно проводився комплекс агротехнічних та хімічних заходів боротьбі з трипсом, завдяки якім Західний квітковий трипс  через сім років після виявлення нарешті був знищений. В тепличних господарствах Львівської області Західний квітковий трипс  відсутній. В поодиноких випадках Західний квітковий трипс  було виявлено в імпортних вантажах, заражені вантажі піддавались фітосанітарним заходам (знищення, повернення таких вантажів).

 

Біологія

В тепличних умовах Західний квітковий трипс  розмножується впродовж всього року, відтворюючи 12-15 поколінь на рік. Загальний життєвий цикл від яйця до яйця при температурах 15, 20, 25, 30 0С становить 44, 22, 18, 15 днів відповідно. Кожна самка відкладає від 20 до 40 яєць. Яйця відкладаються в клітини паренхіми листя, квітів та плодів, та дозріває протягом 4 днів при температурі 27 0С, при температурі 15 0С цей період триває 13 днів. Яйця також можуть бути відкладені на відкриту поверхню листка. На даному етапі яйця дуже сприйнятливі до висихання та страждають від високої смертності. З незапліднених яєць з’являються лише самці, із запліднених – самки. Із яйця виходить личинка і починає живлення, проколюючи епідерміс і висмоктуючи сік з клітин паренхіми. Існують чотири личинкові стадії: перші дві живляться активно, останні дві перебувають на ґрунті і не живляться. З останньої стадії личинки (німфи)виходить доросла комаха, яка знову піднімається на рослину.

1

Морфологія

Яйця: непрозорі, бобоподібні, розміром 200 мкм. Личинки: перша стадія прозорі, друга стадія золотисто-жовтого кольору. Пронімфа : біла, антени направлені вперед. Німфа: біла, антени загнуті на спину. Імаго: крихітна, менш 2 мм комаха з вузькими бахромчатими крилами. Самці Західного квіткового трипса  менші, ніж самки. Самець блідо-жовтого, самка від жовтого до бурого забарвлення.

Виявлення та ідентифікація

Ознаки зараження Західним квітковимй трипсом  можуть відрізняться в залежності від виду рослини що атакується. Основні симптоми зараження Західним квітковим трипсом  включають в себе зміну кольору зовнішньої поверхні листя та місць пошкодження. Також на листках декоративних рослин спостерігається сріблястість, деформація, слабкий ріст та коричневі шишки. Живлячись, трипси викликають знебарвлення та рубцювання квітів та пелюсток. В стадії бутона, наявність в середині трипсів призводить до деформації бутонів. Ще один симптом пошкодження трипсом це «плямистість з ореолом», яка складається з дрібних темних рубців, оточених білуватою тканиною.

2

Способи поширення

Дорослі комахи Західного квіткового трипса здатні літати, таким чином поширюючись від заражених теплиць до сусідніх. Трипси легко розсіюються вітром, переносяться на одязі, волоссі, із інвентарем. В теплиці швидко поширюється завдяки здатності літати та стрибати. На великі відстані трипс поширюється із посадковим матеріалом, свіжими овочами.

Фітосанітарні заходи:

З карантинних заходів головним є фітосанітарний контроль імпортних рослинних вантажів таких як: зріз квітів, горщикові культури, овочеві культури, свіжа зелень та інші. Карантинні заходи в теплицях можуть включати в себе: видалення пошкоджених рослин, стерилізація ґрунту, знезараження інвентарю, знищення бур’янів, видалення квітучих частин рослин, використання інсектицидів згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Можливо використання біологічних методів шляхом використання ентомофагів.

 

Провідний спеціаліст-державний
фітосанітарний інспектор відділу
фітосанітарних заходів на кордоні
Управління фітосанітарної безпеки
Головного управління Держпродспоживслужби
у Львівській області      Д.М.Стебельська


Розповісти у соціальних мережахЩе більше новин:

Понад 615 млн грн надійшло до бюджету від великих платників податків
Президент України присвоїв премії молодим ученим Львівського національного університету ім. І. Франк...
На Львівщині за 6 місяців надійшло на 38% більше податків та неоподаткованих платежів
До 30-річчя аварії на ЧАЕС
Міністр інфраструктури привітав студентів Львівського коледжу із початком навчального року
Мешканців Львівщини закликають обережно поводиться із газом та опалювальними приладами