k2FtbBdWr1

Заходи боротьби з борщівником Сосновського

1

Борщівник Сосновського – багаторічна  високоврожайна культура, був завезений з Кавказу в якості  перспективної силосної культури. Коли з’ясувалося, що поїдаючи корм,виготовлений з борщівника, корови давали   молоко з гірким присмаком, яке було непридатним для споживання,запроваджену культуру покинули напризволяще.Це згодом стало тихою катастрофою через визрівання значної кількості насіння борщівника і значного його розповсюдження.

Висота рослини-2-5 м,товщина стебел до 10 см,урожайність зеленої маси 500-700 ц/га. На одному полі може рости 7-8 років.  Сходи із насіння та кореневих  бруньок появляються з березня по травень,цвіте з другого року життя, починаючи з червня до вересня, а насіння дозріває від липня до жовтня.

Це холодостійка культура. Насіння проростає при 1-20С, а сходи з»являються при 7-100С. Витримує приморозки до 6-80С, а взимку мінус 2-250С без снігу і 35-400С морозу при наявності снігового покрову.Вимогливий до вологи, у посушливих умовах росте повільно. Основними місцями його зростання є потічки, береги річок,узбіччя доріг,

деградовані пасовища.

     Шкодочинність культури.

Особливістю  борщівника є те, що зелена маса  містить фурокумарин,який під впливом сонячної енергії спричиняє дуже сильні опіки при контакті з рослиною відкритих частин тіла. Навіть найменше торкання до рослин, особливо під час викидання  цвітоносів,  викликає  сильні опіки(від 1 до 3 ступеня), які  важко гояться, викликають ряд дерматитів(особливо при попаданні на місце опіку сонячних променів).

     Заходи боротьби.

Оскільки борщівник є небезпечним видом,то необхідно систематично проводити заходи по перешкоджанню його поширення. Для боротьби з отруйною рослиною існують різні методи –механічне та хімічне знищення.

Для того,щоб механічний метод був ефективним,потрібно систематично підрізати корені на глибині 8-12 см

та багаторазово  підкошувати паростки,що відростають. Не припиняти такі роботи  протягом кількох років до тих пір, поки не будуть знищені всі кореневища та насіння в грунті.

Ефективніший метод  боротьби – хімічний. Внесення зареєстрованих в Україні, рекомендованих на основі

гліфосатів, дикамби, сульфініл-сечовин і  інших гербіцидів проводиться при висоті рослин до 10-20 см навесні або після підкошування.

Найкращий ефект дає застосування бакової суміші : Раундап Макс 6 л/га + Альфа Дікамба 0,6 л/га + 250 грам аміачнії селітри. Для ранцевого оприскувача на 10 л. води – Раундап Макс 120 міліграм + АльфаДікамба15 міліграм + аміачна селітра 50 грам, які можна придбати у спеціалізованих магазинах.Витрата робочої рідини 300 л/га.  Якщо ж упущено момент і рослини зацвіли, то скошену масу /борщівник цвіте з липня і майже  до вересня/ обов’язково треба спалювати, бо насіння дозріває навіть тоді, коли  рослина скошена. А одна така рослина дає 15-20 тисяч летючих насінин. Причому насіння може прорости в грунті навіть через 10-12 років.

Знищуючи зарості борщівника Сосновського, не слід:

-скошувати рослини борщівника в період цвітіння і на початку дозрівання плодів;

-застосовувати не зареєстровані в Україні і не рекомендовані гербіциди;

-під час роботи з борщівником не можна бути роздягненим або мати незахищені ділянки тіла;

-скошений матеріал не можна залишати кинутим на місці без скидання на купи і спалювання;

Зважаючи на те, що бур»ян викликає опіки шкіри при контакті з рослиною, всі роботи по його знищенню треба проводити в захисному одязі.

Тільки взявшись всією громадою,поєднуючи різні методи знищення протягом кількох років, можна позбутися цього лиха.

Головний спеціаліст відділу контролю

за обігом ЗЗР Управління фітосанітарної

безпеки ГУ Держпродспоживслужби

у Львівській області                                                                                             Л.В.Ціж       

 

 

 

 

 


Розповісти у соціальних мережахЩе більше новин: